Vilma

Iš Oldradio.lt Wiki svetainės.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vilma-logo-1.png
Vilma-logo-2.png
Vilma-logo-3.png

„Vilma“ – Vilniaus radijo matavimo prietaisų gamykla (rus. Вильнюсский приборостроительный завод «Вильма»), slapta karinė gamykla, veikusi sovietmečiu Vilniuje. Neužslaptintas buvo tik jos pavadinimas ir gaminami buitiniai magnetofonai.

Nuo XX a. pirmosios septintojo dešimtmečio pusės gamykla vadinosi Lietuvos valstybinė prietaisų gamykla, vėliau (apie 1971) jai buvo duotas vardas „Vilma“ (rus. Литовский Государственный приборостроительный завод «Вильма»). XX a. aštuntojo dešimtmečio pradžioje be karinės produkcijos ėmė gaminti civilines prekes – magnetofonus „Vilma“, „Rūta“, „Tonika“, „Skif“ ir kt. Devintojo dešimtmečio pradžioje pertvarkyta į Gamybinį susivienijimą „Vilma“, į kurį taip pat įėjo Vilniaus magnetinio įrašymo konstruktorių biuras (rus. Вильнюсское конструкторское бюро магнитной записи, ВКБМЗ) ir Alytaus gamykla „Alma“.

Vilma-zenkliukas.jpg

Pirmasis kariuomenės reikmėms skirtas vielinis magnetofonas „MN-61“ (rus. МН-61) pradėtas gaminti 1961. Vėliau pradėta gaminti magnetofoninius blokus „Vilnelė“, skirtus įstatymui į „Minija“ serijos magnetolas. Pirmasis buitinis magnetofonas Vilma M-1 (lempinis, juostinis) pradėtas gaminti 1971 (nors jo aprašymas žurnale „Радио“ pasirodė dar 1969).

Gamyklos adresas irgi buvo užslaptintas: „Pašto dėžutė 4151“ (rus. п/я 4151, tikrasis adresas – Žirmūnų g. 68). Buvo naudojami ir kiti „pašto dėžučių“ numeriai – yra žinoma, kad 1960–1961 buvo naudojamas adresas „Pašto dėžutė 52“.

Pirmasis gamyklos direktorius buvo Kripaitis, iki tol dirbęs gamykloje „Pašto dėžutė 555“. Vėliau (ne anksčiau kaip 1961 rugpjūtį) jis išvažiavo į Maskvą dirbti vieno iš ministrų pavaduotoju.

1994 pradžioje paskelbtas bankrotas, gamykla tapo valstybine įmone.


Papildoma informacija

Pagalba
Asmeniniai įrankiai